2024. május 2. csütörtökZsigmond
EUR = 4.9388 RON
USD = 4.5768 RON
HUF = 1.2889 RON
GDP-növekedés = 5,6%
Átlagbér = 3545 lej (nettó)
Munkanélküliség = 5,2%
BET = 13.026,12(-0,54%)
Infláció = 8,19%
Alapkamat = 2,5%
Farkas András blogja
  • Menedzsment
  • PONT
  • Fejlesztési szakértő
  • >>
ARCHÍVUM RSS

Kcsing: vidéki mikrovállalkozások kétszázezer eurós támogatása

közzétéve: 2011-04-21 06:39

Március 5-én publikálta a hazai Mezőgazdasági és Halászati Kifizetési Ügynökség (közismertebb nevén APDRP) a vidéki mikrovállalkozások létrehozására és támogatására vonatkozó pályázati útmutatót. A kiírás keretében vidéki mikrovállalkozások vagy természetes személyek pályázhatnak, akik/amelyek gazdasági tevékenységüket vidéki környezetben valósítják meg vagy tervezik megvalósítani.

A várható határidő május 31, tehát még időben vagyunk. Idén több kiírás nem várható, mindenképpen erre a mostanira érdemes gyúrni.

A megpályázható összeg gazdasági tevékenységi területtől függően 50.000 – 200.000 euró, a beruházás elszámolható értékének maximum 70 százalékát finanszírozzák, és igényelhető 20 százaléknyi előfinanszírozás is. A pályázati kiírás célja támogatni a vidéki lakosság helyben-maradását, a vidéki foglalkoztatás átstrukturálását, a munkahelyteremtést, illetve a vidéki, nem mezőgazdasági tevékenységek hozzáadott értékének növelését. Ergo: ne csak kapálás menjen vidéken, mert más területen is lehet gazdaságilag teljesíteni.

Prioritás a vidéki szolgáltatási szektor megerősítése, diverzifikálása, támogatása. Figyelembe véve a vidéki átlagjövedelmek alakulását, illetve a mezőgazdasági szektorban zajló folyamatokat, amely a gazdasági mértet növekedésének irányába mutatnak, a kiírás a vidéki mezőgazdaságon kívüli jövedelemszerzés illetve az alternatív munkahelyteremtés eszköze lehet. A pályázat leadása és elbírálása illetve szerződéskötés közötti idő, mivel az APDRP szakértőinek az elmúlt 3-4 évben sikerült némi tapasztalatra szert tennie, csupán 4-6 hónap, eltérően más uniós finanszírozású programoktól (pld. POS CCE).

Eddig a hivatalos, „uniós” szakmaiság. Kérdés az, hogy mennyit ért ebből a célközönség? Eljut-e az információ oda ahova kell, a sok vidéki feketén autót javítóhoz, építkezési vállalkozóhoz, bolt tulajdonoshoz, állatorvoshoz etc. és megéri-e ezeknek az embereknek feladni a fekete vagy szürkegazdaság által nyújtott adóelkerülést egy nagyobb beruházás támogatásáért cserébe? Mert azt is tudnunk kell, hogy attól a pillanattól kezdve, hogy uniós finanszírozásra pályázunk, beszűkülnek az adóelkerülési lehetőségek, és a legkisebb vasszeget is csak számlával vásárolhatjuk meg, nem-beszélve arról, hogy a „kedvezményezett” rosszabb esetben, mielőtt bármilyen pénzt látna a finanszírozótól, előre ki kell fizesse a beruházás adott időszakra eső számláit, komoly „cash flow” problémáknak nézve elébe előfinanszírozás vagy pénzügyi tartalékok híján.

Szóval a labda fel van dobva, szerintem kiváló lehetőség.

(köszönöm Gáti Attila segítségét a megírásban)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.