Kelemen Attila blogja
  • média, marketing
ARCHÍVUM RSS

A hónap bejegyzései: április 2017

Trendszerű, hogy a felnőttek is játékot vásárolnak. Maguknak

közzétéve: 2017-04-27 11:14

És ettől nő igazán a játékpiac. Az NPD Group friss elemzése szerint az, hogy a felnőttek maguknak vásárolnak “gyerek játékokat” közel kétharmadával növelte az eladásokat az utóbbi 5 évben. És a növekedési trend egyre élénkebb, tavaly már 20%-os volt, és ezzel háromszor magasabb, mint a gyerek szegmens esetében.

A marketing terminus azokra a felnőttekre, akik játékokat vásárolnak maguknak a kid adult, röviden: kidult. A terminus kölcsönvett, tágabb értelemben azokra a felnőttekre szokták használni, akik inkább a szüleiknél élnek, vagy “különösen infantilis” médiahasználati vagy  fogyasztói szokásaik vannak.

Hogy hangulatilag ez mit jelent? Íme egy rövid riport a távolkeletről:

A kidult szegmens elsősorban a 18-34 év közöttiek között erős, de az idősebbek között sem vagyunk ritkák. Levetkőztük gátlásainkat, és tüntető örömmel vásárolunk fényes nappal, mindenki szeme láttára játékokat, magunknak.

Miről is van szó? Sok mindenről. Kifestős könyvekről, kultusz brandek szettjeiről (LEGO par excellence, azon belül főleg vonatos, kalózos-hajós, Star Wars és speciálisabb szettek), design babákról, filléres apróságokról, vagy több száz euróba kerülő drónokról, gyűjthető mindenfélékről (collectibles). A paletta széles.

Miért? Lehet ebben nosztalgia, mindfulness mánia, benne lehet az, hogy a társadalom megengedőbb. Nagyon jellemző, hogy a kidult  erősen kötődik a képregény kultúrához. Ahogy nemzedékek cseperedtek, úgy cseperedtek a tematikák, a képregény formátunok is. Emlékszem arra a hírre, ami arról szólt, hogy Japánban hatalmas üzleti siker volt olyan gyerekeknek szóló képregényeket nyomtatni, amelyek borítója nem sejteti a tartalmát, így a metrón is nyugodtan olvashatják felnőttek… 

Amit érdemes belekalkulálni, hogy a gyártók is elkezdték pátyolgatni a kidult létet. Kreatívan és/vagy számítón, de az utóbbi években hatalmasat fejlődött a collectibles marketingje, vállalkozások indultak a játékok custom made (perszonalizált) továbbfejlesztésére. A Lego, a Mattel és a Hasbro ikonikus játékaihoz nem az eredeti gyártók által kreált, de brandszerűen nyilvántartott kis gyártók készítenek kiegészítőket, tárolókat, hack-eket, stb. A YouTube pedig, minthogy a legnagyobb fókuszcsoport, jelentős inspirációt nyújt a további kidult termékekhez, mert nagyon természetesen mutatja meg, hogy a felnőttek hogyan szeretnek játszani, mit kedvelnek és mit nem.

Pepsi malőr, avagy csak a nagyok tudnak igazán nagyot hibázni

közzétéve: 2017-04-26 10:02

Április 5-én egy rövid állásfoglalást adott ki a Pepsi:

“Pepsi was trying to project a global message of unity, peace and understanding. Clearly we missed the mark, and we apologize. We did not intend to make light of any serious issue. We are removing the content and halting any further rollout. We also apologize for putting Kendall Jenner in this position.”

Az állásfoglalás az egy nappal korábban közzétett videó kapcsán született. A reklámban egy bizonyos Kendall Jenner nevű szupermodel ráeszmél arra, hogy egy Pepsi nevű világbékét garantáló elixír hogyan használható a gyakorlatban. És lám, tök egyszerű. A negatív reakciók gyorsan jöttek. A Pepsi nevetséges volt és a videóban elkövetett hibák száma nem néhány, inkább jónéhány – lásd ezt az elemzést.

Viszont azzal, hogy a Pepsi nagyon gyorsan lépett, a reklámtörténet egyik legnagyobb fiaskójának vette elejét. Bárhogy is, a Pepsi reklámja minden idők egyik legrosszabb reklámjaként mentette be magát a reklámtörténetbe. Mi a lényegi baj ezzel a reklámmal? A Satuday Night Live elmagyarázza a forgatási nap “rekonstrukciója” által.

Minthogy a brandek szinte valós időben tudják követni a közönség reakciójának mértékét és típusát, a Pepsinek lehetősége volt arra, hogy nagyon hamar megértse, jobb gyorsan visszavonni az anyagot. De a szaksajtó azóta is borzong, a marketing szakma meg alighanem nagyon hálás, hogy a Pepsi kárán tanulhat.

De hogyan remélhette a Pepsi, hogy egy ennyire ostoba és felszínes, evidensen őszintétlen és ráadásul rosszkor pozicionált anyag hozzá tud járulni a brandjük coolságához?

A legtöbb vélemény arra hajaz, hogy a dolog akkor lett elrontva, amikor egy hasonló érzékeny témát a Pepsi a belső ügynökségére bízott. A spotot tudniillik a Creator’s League Studio készítette, ami a Pepsi belső ügynöksége. Ha ugyanez a csapat össze tudta hozni az év legnagyobb hatású Super Bowl reklámját (lásd pl.: Super Bowl 2017 Advertisers That Garnered The Most Social Conversation)az nem jelenti azt, hogy ugyanaz a csapat kényes kérdésekhez is hozzá tud nyúlni.

Persze a belső vs. külső ügynökségek vita nem újkeletű. Néha a külső ügynökségek is mellé mehetnek, csakhogy a belső ügynökségek esetében nagyobb a veszélye annak, hogy burokba kerülnek. Kevesebb a hatás, nagyobb a belső kiszolgáltatottság, mert belső emberek lévén nehezebben érvelhetnek egy-egy ötlet ellen. Annak idején, amikor a Pepsi az instant klasszikus 1992-es Super Bowl reklámját készítette Cindy Crawforddal, akkor BBDO-ra hagyatkozott. Persze jelenleg is vannak a Pepsinek külső projektjei, amiket főleg az Omnicon Group-al tol, de a szaksajtó arról számol be, hogy a tendencia az, hogy házon belül dolgozzanak. Ami a nagy riválist, a Coca Colat-t illeti, számos ügynökségre alapoz — McCann, Ogilvy,  Wieden & Kennedy – de nemrég létrehozta saját ügynökségét is, a KO:OP-t.

Annak ellenére, hogy a Pepsi marketingje súlyos tanulságokat kell leszűrjön, vigasztaló lehet, hogy a dolognak a brandre hosszútávú hatása valószínűleg nem lesz nagy. 

Hibázott sokkal nagyobbat is a Pepsi. És akkor is az volt a cél, hogy jobbá tegyék a világot. Ez a 2010-es Pepsi Refresh Project, ami jól indult, de a hatása az lett, hogy a Pepsi másodikból a harmadik brand lett, mert az államokban leelőzte a Diet Coke is. Ehhez bravúrhoz nem elég Kendall Jenner.

Állítsátok meg az IMS egészségügyi központot, plíz

közzétéve: 2017-04-25 13:04

Az első, második és harmadik hívás azzal indult, hogy a hölgy arról faggatott, megkaptam-e a tájékoztató anyagot.  Tisztáztuk, hogy nem kaptam meg, aztán megtudom, hogy egészségügyi szűrésre van lehetőségem és most azonnal praktikusan be is regisztrálnak. Éppen Kolozsváron lesznek a magyarországi orvosok. Akik hívnak, úgy mutatkoznak be, hogy az IMS egészségügyi központtól vannak.

Később már nem kérdezték, hogy megkaptam-e az anyagot, hanem rátértek a lényegre. Minden alkalommal megkértem a call centeres hölgyeket – akikkel empatizálók, mert elég nehéz lehet a munkájuk -, hogy legyenek szívesek vegyenek ki az adatbázisból. Ez meg is lett ígérve, de soha nem történt meg. Az utóbbi hónapokban úgy 7-8 hívásom volt, ha csak azokat számolom, amikre válaszoltam, mert sejteni véltem, hogy hargitai vonalasrol csak ők hívhatnak, így nem mindig vettem fel. Egyik esetben pedig épp azt a személyt hívták, akivel pont beszélgettem. Iszonyat mennyiségű hívást bonyolíthatnak, a háttérben mindig nagy a zaj, az IMS-nél több tucat call centeres telefonálhat szimultán.

A beszélgetések mindig úgy értek véget, hogy megköszöntem a hívást, jeleztem, hogy nem szeretnék résztvenni a szűrésen, és arra kértem az illetőt, legyen oly jó, vetessen ki az adatbázisból. 6-7 hasonló beszélgetés után már nyomatékosabban kértem az illetőt, hogy többet ne hívjanak. De: hívtak. A mai call centeres hölgy Kiss Melinda néven mutatkozott be. Máris nagyon sajnáltam, mert tudtam, hogy ezúttal nem lesz könnyű velem. Hallhatóan kezdő volt, minden egyes szavát felolvasta, nagyon izgult. Ez lehetett az egyike az első próbálkozásainak. Amikor megkérdeztem, honnan van meg a telefonszámom, azt felelte, hogy egy “kedves ismerősöm” adta meg, de nem tudja ki (a korábbi válasz erre a kérdésre az volt, hogy nem mondhatja meg, ki volt oly kedves.) Az is érdekelt, hogy van-e engedélyük személyes adatokat használni, de Melinda, akinek amúgy tök kedves hangja volt, nem tudta a választ. Arra a kérdésemre, hogy ki tudna erre választ adni, azt mondta Dávid Helén, és megadott egy telefonszámot, ami viszont nem válaszolt, többször próbálkoztam.

A marketing típusából és agresszivitásából úgy sejtem, a termék valójában nem is maga a szűrés, hanem valamiféle orvosi hardver, amit főleg idősek hajlandók megvásárolni.

Vajon mit kell tennem annak érdekében, hogy az IMS többet ne hívjon?